Головна
ГоловнаЕкономікаЗагальні роботи → 
« Попередня Наступна »
Є.Г. Єфімова. Економіка для юристів, 1999 - перейти до змісту підручника

Стаття 48. Регулюючі доходи бюджетів


Регулюючі доходи бюджетів - федеральні і регіональні податки та інші платежі, за якими встановлюються нормативи відрахувань (у відсотках) до бюджетів суб'єктів Російської Федерації або місцеві бюджети.
..
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 48. Регулюючі доходи бюджетів "
  1. § 43. Бюджетна і податкова системи
    стаття видатків державного бюджету - військові витрати, четверта - виплата відсотків по державному боргу, п'ята - адміністративно-управлінські витрати (утримання органів влади, міліції, судів і т.д.). В останні десятиліття в розвинених країнах спостерігається тенденція до деякого скорочення військових витрат і збільшення соціальних та економічних. В унітарних державах питома
  2. 2.1 Основи бюджетного устрою і побудови бюджетної системи
    стаття 10) бюджетна система України складається з трьох рівнів: - федерального бюджету і бюджетів державних позабюджетних фондів ; - бюджетів суб'єктів Російської Федерації (регіональних бюджетів) та бюджетів територіальних державних позабюджетних фондів; - місцевих бюджетів. Бюджетна система Російської Федерації включає: федеральний бюджет, 21 республіканський бюджет
  3. 8.2. Структура і функції державного бюджету
    регулюючих доходів (тобто податків, за якими встановлюються нормативи відрахувань у відсотках до бюджетів різних рівнів). До неподаткових доходів бюджету, згідно БК РФ, відносяться: | доходи від використання майна, що перебуває у державній або муніципальній власності. Ці доходи включають: орендну плату за тимчасове володіння і користування державним чи муніципальним
  4. Словник термінів
    стаття; регульовані - податки, що надходять одночасно до бюджетів різних рівнів у пропорції, що відповідає чинному бюджетному законодавству. До них відноситься податок на прибуток з підприємств і організацій. Одна частина податку надходить до федерального бюджету, інша - до бюджету суб'єкта Федерації; змішані - податки, що сплачуються як фізичними особами, так і підприємствами та організаціями
  5. Питання 2. Податковий кодекс - правова основа податкової системи Російської Федерації
    статтями Кримінального кодексу РФ: - ст.194 "Ухилення від сплати митних платежів, що стягуються з організацій або фізичної особи". Ухилення від сплати митних платежів, що стягуються з організацій або фізичної особи, вчинене у великому розмірі, карається штрафом в розмірі від 200 до 700 МРОТ або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період від 2 до 7 місяців, або
  6. Питання 1 Оподаткування комерційних банків
    регулюючими ": суми відновлених (списаних) резервів на можливі втрати по позичках і під знецінення цінних паперів. Аналіз даних за 2000 р. по кільком комерційним банкам р. Москви показав, що частка вищевказаних відрахувань у загальній сумі доходів у нормально функціонуючого банку становила від 20 до 40%. Більша частина одержуваних доходів потрапляла під оподаткування, що знижувало стимул до
  7. Питання 1 Основні принципи та порядок оподаткування некомерційних організацій
    статтями 271 - 272 Кодексу для цілей оподаткування всі платники податків будуть визначати доходи і витрати за методом нарахування, за винятком організацій, що мають право застосовувати для цього касовий метод. Організації буде надано право визначати дату отримання доходу (здійснення витрат) за касовим методом у разі, якщо в середньому за попередні чотири квартали сума виручки від
  8. Питання 7 Види відповідальності за податкові правопорушення
    стаття передбачає в ч. 1 і 2 два самостійних складу правопорушення, що розрізняються між собою, в основному, по суб'єкту правопорушення. Відносно адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.15.6 КоАП РФ, необхідно зазначити наступне: податкова відповідальність організації-платника податків та організації - податкового агента за неподання у встановлений строк у
  9. 3. Загальна характеристика податкової системи Німеччини. Конституційно-правова база оподаткування в Німеччині
    стаття 104а Конституції Німеччини закріплює суверенітет податкового законодавства (повноваження законодавчого встановлення податків ), суверенне право збору податків (так звані дохідні повноваження від збору того чи іншого податку), а також суверенітет податкового адміністрування (повноваження щодо стягнення податків). Суверенітет податкового законодавства передбачає, що федеральна влада
  10. § 3.6 . Види податків та підстави для їх класифікації
    стаття. У спеціальній науковій літературі можна зустріти й інші підстави класифікації податків. Так, С. Пепеляєв виділяє розкладкові (контінгентірованние, репартіціонние) і кількісні податки. Суть першого полягає в тому, що їх розмір визначений виходячи з конкретного необхідного витрати. Сума податку просто розподіляється між платниками. Водночас кількісні (пайові,