Головна
ГоловнаЕкономікаЗагальні роботи → 
« Попередня Наступна »
Є.Г. Єфімова. Економіка для юристів, 1999 - перейти до змісту підручника

Стаття 13. Федеральні податки і збори


1. До федеральних податків і зборів належать:
1) податок на додану вартість;
2) акцизи на окремі види товарів (послуг) ..
.
3) податок на прибуток (дохід) організацій;
4) податок на прибуток від капіталу;
5) прибутковий податок з фізичних осіб;
6) внески в державні соціальні позабюджетні фонди;
7) державне мито;
8) мито і митні збори.
..
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 13. Федеральні податки і збори "
  1. Державний бюджет, фінанси і фінансова система
    статтях бюджету відводиться на витрати з обслуговування внутрішнього і зовнішнього державного боргу, матеріальне забезпечення зовнішньополітичних зв'язків і утримання апарату управління. Витрати бюджету на кредитування експорту, страхування експортних кредитів та іноземного інвестування, що ввозяться і вивозяться капіталу, стимулюють експорт на довгострокову перспективу, оптимізують сальдо
  2. § 43. Бюджетна і податкова системи
    стаття видатків державного бюджету - військові витрати, четверта - виплата відсотків по державному боргу, п'ята - адміністративно-управлінські витрати (утримання органів влади, міліції, судів і т.д.). В останні десятиліття в розвинених країнах спостерігається тенденція до деякого скорочення військових витрат і збільшення соціальних та економічних. В унітарних державах питома
  3. 5.2. Схеми бюджетної класифікації
    стаття (у витратах - конкретне спрямування коштів). Зміни, що відбулися в бюджетній практиці і пов'язані зі змінами в системі державного устрою і управління, з самостійністю всіх видів бюджетів, розширенням прав органів державного і місцевого управління в складанні та виконанні своїх бюджетів, зміною в дохідної та видаткової частин бюджетів, а також
  4. 15.2. Прибутковий податок з фізичних осіб
    федеральний бюджет (%) Ставка податку до бюджету »суб'єктів РФ До 30000 3 12% Від 30 001 до 60000 3 2700 руб. + 12% з суми, що перевищує 30000 крб. Від 60001 до 90000 березня 6300 руб + 17% з суми, що перевищує 60000 руб Від 90001 до 150000 3 11400 руб. + 22% з суми, що перевищує 90000 крб. Від 150001 до 300000 3 24600 руб. + 32% з суми, що перевищує 150 000 руб. Від 300 001 і вище 3 72600 руб. + 42% з
  5. 8.2. Структура і функції державного бюджету
    федеральний бюджет і федеральні державні позабюджетні фонди. Другий рівень складають бюджети суб'єктів РФ і територіальні державні позабюджетні фонди. До третього рівня бюджетної системи відносять місцеві бюджети. Консолідований бюджет Російської Федерації складається з федерального бюджету і консолідованих бюджетів суб'єктів РФ. У свою чергу, консолідований
  6. 8.3.5. Класифікація податків
    стаття.
  7. Питання 4. Класифікація податків
    федеральні, регіональні і місцеві податки і збори, а також пені і штрафи. В даний час терміном "податкові платежі" охоплюються тільки два види обов'язкових бюджетних платежів - податки та збори. Стаття 8 НК РФ визначає податок як обов'язковий, індивідуально безоплатний платіж, що стягується з організацій і фізичних осіб у формі відчуження належних їм на праві власності,
  8. Питання 2. Податковий кодекс - правова основа податкової системи Російської Федерації
    статтями Кримінального кодексу РФ: - ст.194 "Ухилення від сплати митних платежів, що стягуються з організацій або фізичної особи". Ухилення від сплати митних платежів, що стягуються з організацій або фізичної особи, вчинене у великому розмірі, карається штрафом в розмірі від 200 до 700 МРОТ або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період від 2 до 7 місяців, або
  9. Питання 2 Концептуальні напрями реформування податкової системи Росії
    федеральних законів, по-друге - законодавство суб'єктів Федерації про податки і збори, яке складається із законів та інших нормативно-правових актів про податки і збори , прийнятих законодавчими (представницькими) органами влади суб'єктів Федерації у відповідності з Податковим кодексом РФ, по-третє, включає нормативні правові акти про податки і збори, прийняті представницькими органами
  10. 3. Загальна характеристика податкової системи Німеччини. Конституційно-правова база оподаткування в Німеччині
    стаття 104а Конституції Німеччини закріплює суверенітет податкового законодавства (повноваження законодавчого встановлення податків), суверенне право збору податків (так звані дохідні повноваження від збору того чи іншого податку), а також суверенітет податкового адміністрування (повноваження щодо стягнення податків). Суверенітет податкового законодавства передбачає, що федеральна влада