- Автономні мита
Автономні мита - мита максимальні за розміром і застосовуються до товарів, що походять з країн та їх спілок, що не користуються в даній країні режимом найбільшого
- Бюджетний федералізм (міжбюджетні відносини)
Поняття бюджетного федералізму (міжбюджетних відносин) вживається для позначення тих відносин, які виникають між бюджетами різних рівнів: федеральним, регіональними, місцевими. Основа бюджетного федералізму - автономність всіх трьох рівнів бюджету, наприклад, через закріплення за ними власних податків. Однак вона рідко досягається повністю через те, що податкові надходження
- Автономні мита
Автономні мита - мита, що вводяться на підставі односторонніх рішень органів державної влади країни. Зазвичай рішення про введення митного тарифу приймається у вигляді закону парламентом держави, а конкретні ставки мит установлюються відповідним відомством (звичайно міністерством торгівлі, фінансів або економіки) і схвалюється
- Питання 4 Республіка Азербайджан
. В Азербайджанській Республіці встановлюються і сплачуються державні податки, податки автономної республіки, місцеві (муніципальні) податки. Під державними податками маються на увазі податки, обов'язкові до сплати на всій території Азербайджанської Республіки. Під податками автономної республіки маються на увазі податки, встановлені законами Нахчиванскоі Автономної Республіки та
- Література
Конституція Російської Федерації (прийнята всенародним голосуванням 12 грудня 1993 р.). - М., 1993. Бюджетний кодекс Російської Федерації. - М., 1998. Податковий кодекс Російської Федерації. Ч. I - М., 1998. «Про бюджетної класифікації Російської Федерації»: Федеральний закон від 15 серпня 1996 р. № 115-ФЗ. «Про Концепцію реформування міжбюджетних відносин в Російській Федерації в
- 2.1 Основи бюджетного устрою і побудови бюджетної системи
Основи бюджетного устрою Російської Федерації визначаються Конституцією країни і її державним устроєм як федеративної республіки, суб'єктами Федерації якої є республіки у складі Російської Федерації, краю, області, автономні округи. Відповідно до Конституції РФ (статті 71 і 132) і Бюджетним кодексом РФ (стаття 10) бюджетна система України складається з
- Стаття 92. Дефіцит бюджету
1. У разі прийняття бюджету на черговий фінансовий рік з дефіцитом законом (рішенням) про це бюджеті затверджуються джерела фінансування дефіциту бюджету. 3. Розмір дефіциту федерального бюджету не може перевищувати сумарний обсяг бюджетних інвестицій і витрат на обслуговування державного боргу Російської
- 29.3. Субвенції регіонам з федерального бюджету
В останні десятиліття найбільш поширеною формою надання фінансової допомоги територіям стали субвенції. Це обумовлено не тільки обмеженістю фінансових ресурсів, а й необхідністю більш ефективного їх використання на основі цільового надання та освоєння коштів. Надання територіям субвенцій регламентується законодавчими актами. У Бюджетному
- Стаття 214. Право державної власності
br> 1. Державною власністю в Російській Федерації є майно, що належить на праві власності Російської Федерації (федеральна власність), і майно, що належить на праві власності суб'єктам Російської Федерації - республікам, краях, областям, містам федерального значення, автономної області, автономним округам (власність суб'єкта Російської Федерації).
- Мультиплікаційний ефект
Збільшення інвестицій викликає мультиплікаційний ефект зростання обсягу виробництва, чистого внутрішнього продукту (ЧВП). Під інвестиціями, які викликають мультиплікаційний ефект, маються на увазі автономні, тобто незалежні інвестиції, причому до них можуть бути прирівняні та державні закупівлі, і експорт. Формула мультиплікатора має наступний вигляд: (1 {foto164} де -
- Система автономного поведінки
Модель відповідального автономного поведінки передбачає, що окремий працівник або група працівників бере на себе відповідальність за забезпечення виробництва товарів і послуг в необхідній кількості і відповідної якості. Дана система надає повну свободу працівникові в організації робочого місця і виробничого процесу і виключає надалі технологічний контроль, так
- Стаття 31. Принцип самостійності бюджетів
Принцип самостійності бюджетів означає: ... наявність власних джерел доходів бюджетів кожного рівня бюджетної системи Російської Федерації ... законодавче закріплення регулюючих доходів, повноважень з формування доходів відповідних бюджетів ... право органів державної влади та органів місцевого самоврядування самостійно ... визначати напрями витрачання
- Стаття 33. Принцип збалансованості бюджетів
Принцип збалансованості бюджетів означає, що обсяг передбачених бюджетом видатків повинен відповідати сумарним обсягом доходів бюджету і надходжень із джерел фінансування його
|